2018

2018 Team Pictures

Bog Bots Team Photo
RoboJacks Team Pic 17-18
ProDigi Team Photo 2017-18
UC Botics Team Photo 2017-18
Cass Lake Robotics Team Picture 2018
Flyer Robotics Team Picture 2018
Thunder Robotics Team Photo 2018
COLA Team Picture 2018
Gator Team Photo 2018
PRB 2018 Team Photo

2018 Conference Honorees

2018

Team Member of the Year

Brandon Young

 

Team #4480 "UC-Botics"

Upsala High School

2018

Coach/Mentor of the Year

Andrew Paulson

 

Team #4539 "KAOTIC"

Frazee-Vergas High School

Head Coach

2018

Volunteer of the Year

Elaine Hoffman

 

Director of the North Country Vocational Co-operative Consortium

Bemidji, MN

2018 SCRAP BOOK

IMG_3796
IMG_4018
IMG_3955
IMG_3959
IMG_4027
IMG_3957
IMG_4032
IMG_3960
IMG_4040
IMG_3961
IMG_4020
IMG_3483
IMG_3491
IMG_4048

2018 All-Academic Team

3102

Senior:

John Merila

Junior:

Tom Aman

Autumn Vogel

Sophomore:

Nicole Baymen

Emily David

Kaia Dunham

Megan Geraedts

Anna Hennagir

Ivy Huckbody

Cole Mastley

Madeline Mitchell

Chase Munn

Michael Wegscheid

 Sierra Wroolie

3134

Senior:

Cierra Wittner

Junior:

Camdyn Fineday

Aiyanna Tibbetts

Sophomore:

Sharon McGuire

3275

Junior:

Xavier Fournier

Freshman:

Joel Mitchell

Nikolai Olson

3277

Junior:

Caleb Dyrud

Ava Leighton

Cooper Olsonawski

3750

Senior:

Austin Maurstad

Ethan Praska

Sophomore:

Kennedy Truscinski

Emma VonEnde

Freshman:

Isabella Monsrud

Baily Maurstad

Avdyl Jasiqi

Jack Burkel

Talon Hilligas

 Kiah Olafson

Junior:

Bailey Hayes

Brandon Young

Sophmore:

Isaiah Wardlaw

4480

Junior:

Bailey Hayes

Brandon Young

Sophmore:

Isaiah Wardlaw

4539

Senior:

Aaron Erickson

Junior:

Brock Riewer

Freshmen:

Paige Schaefer

Christian Petron

Kailei Johnson

Ashley Plassmann

4674

Senior:

Destiny Christofferson

Asher Haubrich

Shelby Bjerke

Drew Klothe

Mariah Sandberg,

Danial Cartwright

Junior:

Danial Murray

Sear Susmilch

Sam Pfremmer

Nick Hoover

Sophomore:

Cale Mooser

Jacob Slough

Freshmen:

Jonathon Onstad

Colter Clement

Justin White

Julliana Tollefson

4623

Senior:

Mac Johnson

Matt Lowe

Junior:

Brandon Behsman

Micah Brastod

Joe Klosowski

Jacob Korver

Luke Miller

6453

Junior:

Danial Durantes

Sophomore:

Hannah Newberry

Terra Schuh-Dietrich

Trinity Schuh-Dietrich

Bemidji Pioneer logo.png

Writing for the robots: Programming camp for area teams held at

By Joe Bowen on Jun 25, 2018 at 6:52 p.m.

BSU hosts Northern Minnesota Robotics Conference

By Pioneer Staff Report on May 30, 2018 at 10:15 a.m.

 Links: 
Help support the Northern Minnesota Robotics Conference!
Your financial contribution will directly help to provide a variety of Robotics and STEM related opportunities for High School students in Northern Minnesota
THANK YOU FOR YOUR SUPPORT!

© 2023 by Digital Marketing. Proudly created with Wix.com